Turkish

ICAN Avustralya Nükleer Silahsızlanmaya Giden Yolu Gösteriyor

 ICAN Direktörür Tim Wright ve Hiroşimalı öğrenciler bin kağıt kuğu projesini başlatıyor | MAPWcommunicationsNeena Bhandari | IDN-InDepth NewsAnalysis

SİDNEY (IDN) – Her ne kadar nükleer silah sahibi ülkeler yeni savaş başlıkları üretmeyi; onları fırlatmak için balistik füzeleri, bombardıman uçaklarını ve denizaltılarını modernize etmeyi sürdürse de, nükleer karşıtı kampanya güç kazanmaya devam ediyor.

 

Read more...
 

Yaptırımlar Asya’yı Nükleerden Kurtarmıyor

Kalinga Seneviratne | IDN-InDepth NewsAnalysis

SİNGAPUR (IDN) - Kuzey Kore’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 22 Ocak’ta aldığı yaptırımları genişletme kararına nükleer denemeleri yeniden başlatma tehdidiyle cevap vermesi ve geçtiğimiz kasım ayında Güneydoğu Asya Devletleri Birliği’nin (ASEAN) bölgedeki inatçı beş nükleer gücü Güneydoğu Asya Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bölge Anlaşması’nı (SEANWFZ) imzalamaya ikna edememesinin ardından gözler küresel ekonominin merkezi olma yolunda hızla ilerleyen bölgedeki nükleer tehdide çevrildi.

Read more...
 

Nagazaki Belediye Başkanından Nükleersiz Bir Dünya İçin Çağrı

Jamshed Baruah
IDN-InDepth NewsReport

BERLİN | VİYANA (IDN) – “İnsanlar olarak hepinizi, atomik silahların insanlık dışılığını tekrar düşünmeye çağırıyorum.” Nagazaki Belediye Başkanı ve Barış İçin Belediye Başkanları örgütünün başkan yardımcısı olan Tomihisa Taue, 2015’teki Nükleer Silahların Yaygınlaşmasına Karşı Anlaşma (NPT) değerlendirme konferansı öncesi kritik bir zamanda düzenlenen toplantıda hükümet temsilcilerine böyle seslendi.

Read more...
 

Kızıl Haç Hareketi Nükleere Karşı

Neena Bhandari
IDN-InDepth NewsAnalysis

SİDNEY (IDN) – Avustralya İşçi Partisi’nin (ALP) köklü bir politika değişikliğine giderek Hindistan ve Pakistan’a uranyum satışını serbest bırakmasına rağmen, silahsızlanma hareketi Uluslar arası Kızıl Haç ve Kızıl Ay’ın nükleersizleşme üzerine yasal açıdan bağlayıcı bir anlaşma için çalışma kararı almasıyla moral kazandı.

Read more...
 

Nükleersiz Ortadoğu Tartışması Finlandiya’ya Taşınıyor

Baher Kamal*
IDN-InDepth NewsAnalysis

KAHİRE (IDN) – Ortadoğu’yu nükleer başta olmak üzere tüm kitle imha silahlarından arındırmak için 40 yıldır süren çabalar, Finlandiya’nın sürpriz şekilde bu konuda bir uluslararası konferans toplama kararı almasıyla gelecek yıl Helsinki’ye taşınacak.

BM tarafından 14 Ekim 2011’de konferans yerinin açıklanması, Tunus, Mısır ve Libya başta olmak üzere bazı ülkelerde süre giden Arap Baharı’yla ve Yemen ve Suriye gibi ülkelerde yönetime karşı yaşanan halk ayaklanmalarıyla aynı zaman denk geldi.

Read more...
 

Nükleer ilah Modernizasyonu Öncelik Kazanıyor

Ramesh Jaura
IDN-InDepth NewsAnalysis

BERLİN (IDN) – Stanley Kubrick’in “Dr. Strangelove ya da Nasıl Endişelenmekten Vazgeçip Bombaları Sevmeyi Öğrendim” adlı filmini anımsatan bir şekilde nükleer sahibi ülkelerin hiçbiri nükleersiz bir gelecek için aktif şekilde çaba göstermiyor. Tam tersine, yakın zamanda çıkan bir rapora göre bu korkunç cephaneliğin kullanılması ihtimali giderek güçleniyor.

Read more...
 

DÜNYAYI NÜKLEERİN ZİNCİRLERİNDEN KURTARIN

Xanthe Hall
IDN-InDepth NewsViewpoint

Nükleer enerji ve atom bombası bir zincirin ayrılmaz parçaları halinde. Nükleer dönem Almanya’da başlamıştı; dolayısıyla bu dönemi kapatmak için ayrı bir sorumluluğumuz var.

BERLİN (IDN) – Nükleer enerjiden vazgeçmeyi ya da nükleer silahları ortadan kaldırmayı tartışıyoruz. Ancak bu yeterli değil. Bunlar sadece bizi esir alan nükleer zincirin görünür parçaları. Bu zincir farkına varabildiğimizden çok daha fazla zarar veriyor.

Read more...
 

'Hedefe Nükleer Silahları Koyalım'

Neena Bhandari
IDN-InDepth NewsReport

SİDNEY (IDN) – 1953’te kaderin ağlarını ördüğü bir günün sabahında 10 yaşındaki Yami Lester ve bir grup Aborjin çocuk oyuncak bir kamyonla oynarken büyük bir patlama ve onu takip eden birkaç küçük patlama duydu.

Avustralya’daki ilk nükleer testin yapıldığı Emu Junction’dan 160 kilometre ötede yaşayan Lester “Güneyde parlak siyah bir bulutun ağaçların ve arasından yükselerek geldiğini ve 70 millik bir alana yayıldığını gördük. Gözlerimiz yanmaya başladı. Ardından gelen günlerde Walatina’da yaşayan Yankunytjatjara halkı içinden yaklaşık 50 kişide kaşıntılar, göz kızarması, kusma, ishal ve öksürük gibi şikayetler baş gösterdi. Sığır çiftliğinde tedavi imkanı yoktu. En yakın sağlık merkezi yüzlerde mil uzaktaydı ve bizim ulaşım aracımız yoktu” diye anlatıyor.

Read more...
 

Nükleer Test Yasağı Nükleersiz Dünya İçin Vazgeçilmez Önemde

Taro Ichikawa
IDN-InDepth NewsAnalysis

TOKYO (IDN) – Dünya 29 Ağustos’ta Nükleer Testlere karşı Uluslar arası Gün’ü ikinci kez kutlarken nükleer silahlardan arındırılmış bir gezegene doğru alınan yolda kutlayacak pek çok sebebin yanı sıra hedefe ulaşmanın önünde aşılması gereken engeller bulunuyor.

Read more...
 

Pugwash ve Almanya’dan Nükleersiz Dünya İçin Çağrı

Jamshed Baruah

BERLİN (IDN) – Berlin’de bu yıl ikinci kez toplanan nükleer silahsızlanma odaklı uluslararası konferans, küresel güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturan nükleer silahlardan arındırılmış bir dünyaya ulaşma yolunda zıplama tahtası işlevi görebilir.

Read more...
 

Dünya Nükleer Testleri Yasaklayan Anlaşmayı Uygulamaya Yaklaştı

CTBTO yöneticisi Tibor Tóth'la röportaj

IDN-InDepth NewsSpecial

BERLİN/VİYANA (IDN) – Tüm dünyada yaklaşık 190 ülke Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 1996'da kabul edilen Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Anlaşması'nı (CTBT) hayata geçirmenin önemini yeniden vurguladı. Anlaşma, askeri ya da sivil amaçlarla olsun, tüm alanlarda tüm atom patlamalarını yasaklıyor.

CTBT henüz uygulamaya girmese de, 153 ülke tarafından onaylanmış ve 182 ülke tarafından da imzalanmış durumda. Macaristan elçisi ve Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Anlaşması Örgütü Hazırlık Komitesi'nin (CTBTO) yöneticisi Tibor Tóth “Anlaşmanın uygulamaya girmesi atılacak açık ve mantıklı tek adım ve yeterli siyasi irade olduğu düşünülürse bu adım çok yakınımızda” dedi.

Read more...
 
  • «
  •  Start 
  •  Prev 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  Next 
  •  End 
  • »


Page 1 of 3

Search