'Make Nuclear Weapons the Target' - PERSIAN

AddThis

هدف گرفتن سلاح‌های هسته‌ای

نویسنده: نینا بهانداری

IDN گزارش خبری این‌دپت‌

سیدنی (IDN) ساعت 7 صبح یک روز شوم در سال 1953، یامی لستر کودک ده ساله به همراه گروهی از کودکان بومی استرالیا در حال بازی با یک کامیون اسباب بازی بودند که صدای انفجار مهیبی را شنیدند که چند صدای انفجار ضعیف‌تر را هم به دنبال داشت و زمین زیر پایشان شروع کرد به لرزیدن.

یامی لستر که در فاصله 160 کیلومتری امو جانکشن در جنوب استرالیا، یعنی محل نخستین آزمایش اتمی در سرزمین اصلی استرالیا، زندگی می‌کرد گفت: "ما ابر سیاه درخشانی را دیدیم که از جنوب می‌آمد و از بالا و بین درختانی که در فضایی به وسعت 70 مایل پراکنده بودند عبور می‌کرد. چشمهایمان را بستیم چون شروع کردند به سوزش. در روزهای بعد حدود 50 نفر از اهالی یانکونیتجاتجارا در والاتینا به حساسیت‌های پوستی، سوزش چشم، تهوع، اسهال و سرفه مبتلا شدند. در ایستگاه دامپزشکی خبری از درمان نبود. نزدیکترین درمانگاه با ما صدها مایل فاصله داشت و هیچ وسیله نقلیه‌ای هم نداشتیم."

لستر پس از سه هفته توانست چشمهایش را باز کند، اما دیگر با چشم راستش نمی‌توانست چیزی ببیند. او حدس می‌زند که چشم چپش حدود 70 درصد دید داشت. او در فوریه سال 1957 کاملاً کور شد و اکنون پس از سکته قلبی سال گذشته نمی‌تواند از روی ویلچر بلند شود.

لستر که مدافع برچیدن سلاح‌های هسته‌ای است، به کارزار تبلیغاتی "هدف گرفتن سلاح‌های هسته‌ای" که صلیب سرخ استرالیا به تازگی آن را به راه انداخته، پیوسته است. کارزار تبلیغاتی "هدف گرفتن سلاح‌های هسته‌ای" که در ششم آگوست 2011 میلادی با یک همه‌پرسی وسیع در فیس‌بوک به راه انداخته شده است، بر الزامات بشر‌دوستانه و زیست محیطی خلع سلاح هسته‌ای تأکید دارد. این کارزار از تمام استرالیایی‌ها و به خصوص نسل جوان می‌خواهد به کاری که والدین آنها انجام داده‌اند خاتمه ببخشند.

رابرت تیکنر، مدیر اجرایی صلیب سرخ استرالیا می‌گوید: "مباحث مبارزه با سلاح‌های هسته‌ای در دهه‌های 1960 و 1970 نسلی را درگیر خود کرد اما پیش از آنکه تغییری واقعی تثبیت شود، فروکش کرد. اکنون در سال 2011 تهدید سلاح‌های هسته‌ای حتی از گذشته هم بیشتر است. وقتش رسیده که افراد نسل‌های متعلق به دوران رشد جمعیت پس از جنگ جهانی دوم به این مبازرات بپیوندند و یک نسل کاملاً تازه هم در این میان مداخله کند."

در ماه ژوئن، مؤسسه معتبر بین‌المللی پژوهش صلح استکهلم (SIPRI) در گزارشی اعلام کرد:

"بیش از 5،000 سلاح هسته‌ای مستقر و آماده استفاده است از جمله 2،000 سلاح که در حالت هشدار جدی نگهداری می‌شود." امروزه در سرتاسر جهان دست‌کم 20،000 سلاح اتمی وجود دارد که قدرت تخریب آنها 150،000 برابر بیشتر از بمب هیروشیما تخمین زده می‌شود.

تفویض حقوق بین‌المللی بشردوستانه (IHL)، که استفاده از سلاح‌ها یا روش‌های جنگی را که بین شهروندان و سربازان تمایزی قائل نمی‌شود منع می‌کند، به صلیب سرخ به آن نقشی پیشرو در زمینه فراخوان جهت منع استفاده از سلاح‌های اتمی بخشیده است. استرالیا در کنار 194 کشور دیگر، چهار معاهده ژنو و پروتکل‌های الحاقی آن را که قوانین جنگی در سرتاسر جهان هستند، امضا نموده است.

وضعیت استرالیا جالب توجه است، زیرا کشوری است که هیچ‌گونه سلاح اتمی ندارد اگرچه قراردادی را در این زمینه و با مقاصد دفاعی با ایالات متحده منعقد نموده است. در عین حال این کشور تقریباً نیمی از اورانیوم دارای قابلیت استخراج تجاری در تمام جهان را داراست و دفتر اقتصاد کشاورزی و منابع طبیعی استرالیا پیش‌بینی می‌کند که صدور اورانیوم ممکن است در ظرف پنج سال به اندکی بیش از 17،000 تن بالغ شود.

دکتر امیلی کرافورد، دانشجوی دوره پسادکتری دانشکده حقوق دانشگاه سیدنی می‌گوید: "استرالیا باید گام‌هایی را برای کسب اطمینان از این امر بردارد که اورانیوم صادر شده تنها برای مقاصد صلح‌آمیز نظیر تولید انرژی یا مصارف درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد."

صلیب سرخ استرالیا با تمام اعضای پارلمان استرالیا مکاتبه کرده و پشتیبانی آنها از معاهده منع استفاده از سلاح‌های اتمی را تقاضا کرده است. این کارزار که در پی دامن زدن به مباحثات ملی و بین‌المللی در این زمینه است، با موافقت 96 درصد افراد رأی‌دهنده به صورت آنلاین با منع سلاح‌های اتمی مواجه شده است. استفاده از رسانه‌های اجتماعی برای رساندن این پیام مهم به همه جا و به خصوص به نسل جوان، ابزاری حیاتی و مفید است.

پیتر گوئینی، یکی از مقامات حقوق بین‌المللی بشردوستانه (IHL) در حال تدارک برگزاری مراسم و سمینارهایی برای این کارزار تبلیغاتی در منطقه ولز جنوبی جدید است. او می‌گوید: "مردم از این بابت سرخورده هستند که جامعه جهانی هنوز بر سر منع استفاده از این سلاح‌ها علیه بشریت به توافق نرسیده است و از طرح موضوع توسط صلیب سرخ استرالیا کاملاً حمایت می‌کنند."

در دهه 1950، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به طور علنی از همه ایالات‌ها خواست تمام اقدامات لازم را برای رسیدن به توافق بر سر منع بمب اتمی انجام دهند؛ تلاش‌های بی‌شماری برای غیرقانونی اعلام شدن استفاده از سلاح‌های هسته‌ای صورت گرفته، اما پس از گذشت 66 سال، هنوز تغییر محسوسی حاصل نشده است. [IDN- این‌دپت نیوز - 6 سپتامبر 2011]

کلیه حقوق محفوظ است © 2011 IDN- این‌دپت نیوز | تحلیل‌های مهم

مطالب ما را در توئیتر و فیس‌بوک دنبال کنید:

http://twitter.com/InDepthNews
http://www.facebook.com/pages/IDN-InDepthNews/207395499271390?sk=wal

 

Search