Free the World from the Nuclear Chain - PERSIAN

AddThis

دنيا را از زنجيره هسته ای نجات دهيد

زانته هال (Xanthe Hall )

IDN-InDepth NewsViewpoint

انرژی هسته ای و بمب اتمی، اجزايی جدايی ناپذير از يک زنجيره هستند. عصر هسته ای از آلمان آغاز شد؛ بنابراين، وظيفه ما برای پايان دادن به اين عصر، متفاوت است.

BERLIN (IDN) – هم اکنون بحث دست کشيدن از انرژی هسته ای يا استقرار سلاحهای هسته ای مطرح است. هرچند، اين کافی نيست. اينها فقط بخشهای مريی از زنجيره هسته ای هستند که ما را درگير خود نگه داشته اند. آسيبهای اين زنجيره بيش از آن چيزی است که ما می بينيم.

در ابتدای اين فهرست، استخراج اورانيوم قرار دارد که سوخت انرژی هسته ای و سلاحهای هسته ای را تامين می کند.

پس از آن، مرحله غنی سازی است. اورانيوم با فناوری گريز از مرکز (سانتريفوژ) غنی می شود و تنها سطح غنی سازی است که تعيين می کند ماده به دست آمده می تواند در توليد انرژی مورد استفاده قرار بگيرد يا برای توليد سلاحهای هسته ای.

صرفنظر از باورهای ما، امکان کسب اطمينان کامل از نوع کاربرد اورانيوم وجود ندارد. مساله ايران، نمونه بارز اثبات نقش بی اعتمادی و تنش است؛ حتی اگر هدف از به کار گيری اين فناوری مشخص باشد. در صورت بروز درگيريهای سياسی، مرحله غنی سازی می تواند پايه گذار شروع يک جنگ باشد.

از سوی ديگر، محصول فرعی فرآيند غنی سازی، موشک است که برای ساخت آن از اورانيوم تهی شده استفاده می شود. اين موشکها که در مکانهايی نظير بوسنی، عراق و افغانستان مورد استفاده قرار گرفته اند، تاثيرات مخربی بر روی محيط زيست و سلامت انسان داشته اند.

حلقه بعدی اين زنجيره، رآکتورهای هسته ای است. رآکتورها ضمن اينکه در توليد برق کاربرد دارند، پس از باز-فرآوری ميله های سوخت می توانند در توليد پلوتونيوم به کار گرفته شوند. سلاحهای هسته ای را می توان با استفاده از اورانيوم غنی شده تا يک سطح خاص، يا با استفاده از پلوتونيوم توليد کرد. سلاحهای هسته ای را تا زمانی که وجود دارند، می توان در هر زمان مورد استفاده قرار داد. از آنها می توان در جنگهايی مثل ناکازاکی و هيروشيما يا برای آزمايشهای هسته ای استفاده کرد.

آخرين حلقه اين زنجيره، پسماند هسته ای است.

راهکار

آلمان قصد دارد موشکهای هسته ای تاکتيکی ايالات متحده را از خاک خود خارج کند؛ هرچند به دليل وظايف خود در حوزه ناتو برای اين کار با مشکلاتی روبرو است. تصميم برای دست کشيدن از انرژی هسته ای قبلاً گرفته شده است ولی اين کافی نيست زيرا تشعشع محدود به مرزها نيست.

بنابراين، IPPNW راهکار جامعی را پيشنهاد داده است. اين راهکار، شامل يک رويکرد جهانی و توجه کامل به زنجيره هسته ای است. در اين باره، پيشنهادهای زير ارائه می شود:

استخراج اورانيوم بايد در سراسر دنيا ممنوع شود.

بيشترين آسيب استخراج اورانيوم در سراسر جهان متوجه افراد محلی است. حقوق بشر نقض، و محيط زيست اطراف آنها تخريب می شود. اورانيوم بايد در دل زمين باقی بماند.

حمل و نقل مواد هسته ای بايد ممنوع شود.

چه انتقال مواد خام از نيجريه، استراليا و هند به اروپا و چه انتقال پسماندهای هسته ای از آلمان به روسيه – تمام امور حمل و نقل مواد هسته ای بايد متوقف شود.

توليد مواد خام بايد پايان يابد.

ما خواستار توقف توليد هرگونه مواد خام هستيم؛ چه اين مواد برای مقاصد نظامی مورد استفاده قرار بگيرد – همچنانکه بسياری از دولتها به آن نياز دارند – و چه برای کاربردهای غير نظامی. ما از تعطيلی مرکز سلافيلد (Sellafield) در بريتانيا، در مقياس اروپايی، استقبال می کنيم و خواستار تعطيلی مرکز فرآوری هاگ (Hague) در فرانسه هستيم. توافقنامه فراگير ممنوعيت آزمايش بايد از هم اکنون به مرحله اجرا درآيد.

9 کشور از جمله ايالات متحده و چين همچنان با آن مخالفت می کنند.

ما خواستار توافقنامه ای برای ممنوعيت و از بين بردن سلاحهای هسته ای هستيم.

رايزنی ها بايد فوراً آغاز شود! به ستاد بين المللی خلع سلاح هسته ای ICAN بپيونديد. برنامه جهانی انرژی بايد دستخوش تغيير شود.

اين تغيير بايد با استقلال منطقه ای انرژی سازگار باشد. می توانيم کار را با استفاده بيشتر از منابع تجديدپذير، افزايش بازدهی و کاهش مصرف آغاز کنيم.

سياستهای موثر انرژی نيز سياستهايی مسالمت آميز هستند. دعوايی بر سر خورشيد و باد رخ نخواهد داد. [IDN-InDepthNews 27 اکتبر 2011]

* زانته هال (Xanthe Hall) به مدت 18 سال به عنوان يک فعال خلع سلاح هسته ای در IPPNW آلمان فعاليت داشته است. زانته که متولد آلمان و بزرگ شده انگلستان است، در رشته تئاتر در دانشگاه بيرمنگام تحصيل کرد. در اوايل دهه 80 ميلادی او در مرکز مديريت ستاد خلع سلاح هسته ای وست ميدلندز (West Midlands) کار می کرد. او در سال 1985 به برلين رفت.

در سال 1995، وی به عنوان يکی از بنيانگذاران Global Network 2000 در زمينه از بين بردن سلاحهای هسته ای فعاليت می کرد. وی همچنين در تاسيس شبکه ملی Traegerkreis " Atomwaffen abschaffen" در آلمان دست داشت. او هماهنگ کننده اورپايی جنبش پارلمانی خلع سلاح هسته ای، و يکی از فعالان جنبش صلح انجمنهای محلی است.

 

 

Search