DÜNYAYI NÜKLEERİN ZİNCİRLERİNDEN KURTARIN

AddThis

Xanthe Hall
IDN-InDepth NewsViewpoint

Nükleer enerji ve atom bombası bir zincirin ayrılmaz parçaları halinde. Nükleer dönem Almanya’da başlamıştı; dolayısıyla bu dönemi kapatmak için ayrı bir sorumluluğumuz var.

BERLİN (IDN) – Nükleer enerjiden vazgeçmeyi ya da nükleer silahları ortadan kaldırmayı tartışıyoruz. Ancak bu yeterli değil. Bunlar sadece bizi esir alan nükleer zincirin görünür parçaları. Bu zincir farkına varabildiğimizden çok daha fazla zarar veriyor.

Bu zincirin başında hem nükleer enerji hem de nükleer silahlar için yakıt sağlayan uranyum madenciliği var

Ardından zenginleştirme aşaması geliyor. Uranyum santrifüj teknolojisiyle zenginleştiriliyor ve ortaya çıkan maddenin elektrik üretmek için mi ya da silah üretmek için mi kullanılacağını belirleyen tek şey zenginleştirme derecesi.

Neye inandığımızdan bağımsız olarak, bu uranyumun hangi amaçla kullanıldığından kesin olarak emin olmamız mümkün değil. İran örneği bu teknolojinin kullanım amacını belirlerken güvensizliklerin ve gerilimin oynadığı rolü göstermesi açısından anlamlıdır. Zenginleştirme süreci siyasi çatışmayla birleştiğinde savaşa yol açabilir.

Zenginleştirme sürecinin bir yan ürünü de, arta kalan seyreltilmiş uranyumun kullanıldığı silahlar oluyor. Bosna, Irak ve Afganistan gibi yerlerde kullanılan bu silahların çevre ve insan sağlığı için yıkıcı etkileri oldu.

Zincirin sonraki halkasıysa nükleer reaktörler. Reaktörler sadece elektrik üretmekle kalmıyor, aynı zamanda kullanılmış yakıt çubuklarının yeniden işlenmesiyle plütonyum üretimini de sağlıyorlar. Nükleer silahlar ya yüksek derecede zenginleştirilmiş uranyum ya da plütonyumla üretiliyor.

Nükleer silahlar varoldukları sürece her an kullanılabilirler. Nagazaki ve Hiroşima’da olduğu gibi savaş sırasında ya da nükleer testler için kullanılabilirler.

Zincirin sonundaysa atıklar yer alıyor.

Bizim Zincirlerimiz

Zincirin tüm halkaları insan sağlığını ve çevreyi, esas olarak neden oldukları radyasyon salımı nedeniyle tehdit ediyor. Zincirin her aşamasında, doğada yüz binlerce yıl kalacak atıklar ortaya çıkıyor. Nükleer zincir karbondioksit salımına da yol açıyor. Nükleer enerjinin iklimi koruyacağına dair iddia patentli bir yalandan ibaret.

İyonize Radyasyon Sağlığınıza Zararlı

Hiroşima, Çernobil, Semipalatnisk… Atom bombası atılması, nükleer erime yada nükleer test olsun, buna maruz kalan insanlar, salınan izotopa bağlı olarak benzer klinik bulgular gösteriyorlar.

Tiroid kanseri, karsinom, kolon kanseri, akciğer kanseri, kemik kanseri, kan kanseri (özellikle çocuklarda), karaciğer kanseri, genetik anomaliler ve bir sürü başka hastalık.

Fukuşima felaketinin uzun dönemli etkileri olarak tüm bu hastalıkların görülmesi büyük bir olasılık.

Reçetemiz

Almanya, topraklarındaki ABD’nin taktiksel nükleer silahlarını kaldırmayı planlıyor ancak NATO’daki sorumlulukları nedeniyle bunu yapmakta zorlanıyor. Nükleer enerjiyi terk etme kararı da alındı ancak radyasyon ülke sınırlarını tanımadığı için bu da yeterli bir adım değil.

Bu yüzden IPPNW bütünsel bir tedavi öneriyor. Konuyu küresel ölçekte düşünmek ve nükleer zincirin tamamını ele almak gerekiyor. Bu yüzden aşağıdaki çağrıyı yapıyoruz:

Uranyum madenciliği küresel ölçekte yasaklansın.

Yerli halklar tüm dünyada uranyum madenciliğinden en fazla etkilenen kesimi oluşturuyor. İnsan hakları ihlal ediliyor, çevreleri yok ediliyor. Uranyum toprakta kalmalı.

Nükleer madde nakliyatına son verilsin.

Nijer’den, Avustralya’dan, Hindistan’dan Avrupa’ya hammadde ya da Almanya’dan Rusya’ya nükleer atık olsun, nakliyat son bulmalı.

Hammadde üretimi son bulsun.

Pek çok devletin talep ettiği gibi sadece askeri amaçla kullanılacak hammaddenin değil, aynı zamanda sivil kullanıma yönelik hammadde üretiminin de son bulmasını istiyoruz. Avrupa ölçeğinde, Britanya’daki Sellafield merkezinin kapatılmasını memnuniyetle karşılıyoruz ve Fransa’daki Lahey işleme merkezinin kapatılmasını talep ediyoruz.

Kapsamlı Test Yasağı Anlaşması artık yürürlüğe girmeli.

ABD ve Çin’in de aralarında olduğu dokuz devlet direnmeye devam ediyor.

Nükleer silahları yasaklayan ve ortadan kaldıran bir anlaşma istiyoruz.

Müzakereler hemen başlamalı! Nükleer Silahsızlanma İçin Uluslar arası Kampanya ICAN’a katılın.

Küresel enerji düzeninde değişime gidilmeli.

Bu değişim bölgesel enerji bağımsızlığına doğru olmalı. Daha fazla yenilenebilir kaynak kullanımı, verimlilik artışı ve tüketim düşüşüyle başarabiliriz.

İyi enerji politikaları aynı zamanda barışçıl politikalardır. Güneş ve rüzgar üzerinden savaş çıkmaz. [IDN-InDepthNews - October 27, 2011]

*Xanthe Hall 18 yıl boyunca IPPNW Almanya’da nükleer silahsızlanma aktivisti olarak çalıştı. İskoçya’da doğan ve İngiltere’de büyüyen Xanthe Birmingham Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi aldı. Seksenli yılların başında West Midlands Nükleer Silahsızlanma Kampanyası’nın yönetiminde çalıştı. 1985’te Berlin’e yerleşti.

1995’te Nükleer Silahların Ortadan Kaldırılması İçin Küresel Ağ 2000’in kurucuları arasında yer aldı. Aynı zamanda Almanya’da ulusal ağ Traegerkreis "Atomwaffen abschaffen”in kuruluşunda bulundu. Nükleer Silahsızlanma için Parlamenterler hareketinin Avrupa Koordinatörlüğünü ve Barış İçin Yerel Yöneticiler hareketinin aktivistleri arasında.

2011 IDN-InDepthNews | Analysis That Matters

Bizi Twitter ve Facebook’ta takip edin:
http://twitter.com/#!/InDepthNews
http://www.facebook.com/pages/IDN-InDepthNews/207395499271390?sk=wall

 

Search