BM Nükleerin Kaldırılması İçin Sergiye Viyana'da Evsahipliği Yaptı

AddThis

Ramesh Jaura

IDN-InDepth NewsReport

 

VİYANA (IDN) - “Savaşlar insanların kafasında başladığına göre, barış savunusu da insanların kafasında oluşturulmak zorunda.” UNESCO'nun Anayasası'nın açılış bölümünde yazan ve bir sergi panosuna işlenmiş bu cümle, sergi alanında gezerken Ana Maria Cetto'nun ilgisini çekti.

 

Viyana'daki BM Genel Merkezi'nde yer alan sergiyi açarken konuşan Cetto, bunun “tüm BM anayasaları içinde yer alan ... en provokatif cümlelerden bir olduğunu” söyledi. Cetto, 1957'de “Barış İçin Atom” örgütü olarak kurulan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (IAEA) genel sekreter yardımcısı.

 

“Şiddet Kültüründen Barış Kültürüne: İnsan Ruhunun Dönüşümü” başlıklı sergiye atıfta bulunan Cetto “Bunun gibi barışa hizmet eden sergilerin tek bir amacı vardır: onunla ilişkiye geçen herkesin kafasında o savunuyu oluşturmak” dedi.

 

Bir diğer panodaki “kayırsızlığın sessiz şiddeti” sözüne de değinen Cetto bunun “diğerlerinin acısını görmezden gelerek konforlu bir şekilde yaşamak yönündeki insani yönelime” atıfta bulunduğunu belirtti.

 

“Kayıtsızlık barış savunusuna yönelik büyük bir tehdittir” diye uyaran Cetto “Bu his, bize tek bir kişinin hiçbir fark yaratamayacağını veya çok uzaktaki insanların sorunlarının kaçınılmaz, önlenemez olduğu; çok da kötü olmadığı hatta kendi suçları olduğunu söyleyen sinsi fısıltıyla akrabadır” diye ekledi.

 

IAEA yöneticine göre bu sergiye ayrıca önem kazandıran bir ayrıntı da “insan güvenliğinin ne anlama geldiğini incelemesi ve bu güvenlik hissinin nasıl barış kültürünün kalbinde yattığını göstermesi”. “Kayıtsızlığın soruna çevirdiği, salt yerel olmaktan çok daha geniş etkileri bulunan meseleleri önümüze koyuyor.”

 

Cetto “IAEA'da bizler küresel barış için insan güvenliğinin anahtar olduğuna eminiz. Kalkınma olmadan kalıcı bir güvenlik sağlanamaz ve güvenlik olmadan da sürdürülebilir insani kalkınma mümkün değildir diye düşünüyoruz” dedi.

 

4 Ekim'de açılan ve 15 Ekim'e kadar sürecek sergi 36 panodan oluşuyor. Sergi alanı, Vienna International Centre, aynı zamanda Kapsamlı Test Yasağı Anlaşması Örgütü (CTBTO) Hazırlık Komisyonu'nun da aralarında olduğu bazı BM örgüt ve ofislerine de ev sahipliği yapıyor.

 

1996'da oluşturulan CTBTO Hazırlık Komisyonu, Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Anlaşması'nın (CTBT) onaylanma sürecini oluşturmak ve anlaşmanın evrenselliğini sağlamakla görevlendirildi.

 

Komisyonun dış ilişkiler yöneticisi Genxin Li şundan memnun: “Neyse ki, geçmiş on yıllarda olduğu gibi geniş ölçekli nükleer testler yapılmıyor. CTBT var ve nükleer test yasağına uygun davranılıp davranılmadığını etkin biçimde denetleyecek araçlarımız var.”

 

“Bununla birlikte, nükleer testlerle ilgili moratoryuma rağmen hukuki kapılar ardına kadar kapatılmış değil. 182 ülke imzalamış, 153'ü de onaylamış olsa da, anlaşma henüz yürürlüğe girmedi.” Girmesiyse nükleer silahsızlanma yolunda önemli bir adım olacak.

 

Yönetici “Bu adımı atabilmek ve silahsızlanma yolunda devam edebilmek için Uluslar arası toplumun en yüksek oranda birlik olmasına ihtiyacımız var. Dolayısıyla kamuoyunu bunun insanlar üzerinde doğrudan etkisi olan bir konu olduğu hakkında bilgilendirmek ve destek kazanmak önemli” diye ekledi.

 

“Nükleerin Ortadan Kaldırılması On Yılı İçin Halk Hareketi, tam da bu hedefe ulaşmak için gereken taban örgütlenmelerine bir örnek.”

 

Avusturya'nın başkentinde organize edilen sergiyi, Barış İçin STK Komitesi Viyana ayağıyla, Tokyo merkezli Budist bir örgüt olan ve sergiyi yukarıda adı geçen kampanya çerçevesinde ilk kez 2007'de nükleer silahsızlanmaya kamuoyu yaratmak ve Nükleer Silah Anlaşması'nın (NWC) kurulması için çağrıda bulunmak amacıyla düzenleyen Soka Gakkai International birlikte hazırladı.

 

Barış İçin STK Komitesi Viyana'nın başkanı Klaus Renoldner, NWC için tutkulu bir çağrıda bulunuyor: “Nükleer silahların yıkıcı etkilerini biliyoruz ve bir doktor olarak bu hastalığa bir çare olmadığını söyleyebilirim. Bir megatonluk bir bomba büyük bir şehri yok edebilir, bir milyon masum insanı bir anda öldürebilir. Tek bir önlem var,  o da bu silahları ortadan kaldırmak.”

 

Serginin önemi nükleer silahlanma meselesiyle insani güvenlik arasındaki bağı kurması ve insani güvenliğin inşasının kalbinde nükleerin ortadan kaldırılmasının yattığını vurgulamasından kaynaklanıyor. Nükleer silah sorununu çözebilmek için değerler ve bakış açılarının -silah odaklı güvenlikten insani güvenliğe, savaş kültüründen barış kültürüne- değişmesinin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor.

 

İlk açılışından bu yana sergi 24 ülkede 200'den fazla şehri gezdi. Bunların arasında NPT Hazırlık Komitesi'nin Nisan-Mayıs 2008'deki toplantısı sırasında Cenevre'deki Palais des Nations'da, Eylül 2009'da 62. BM Kamu Bilgilendirme Bölümü/ STK Konferansı sırasında Meksika Senato Binası'nda, Aralık 2009'da Dünya Dinler Parlamentosu toplantısı sırasında Melbourne Convention and Exhibition Centre'da ve Şubat 2010'da Nagazaki Atom Bombası Müzesi'nde açılanlardan bahsedilebilir.

 

Cetto “Bu uzun yolculuğun kendisi de serginin taşıdığı mesajın evrenselliğinini göstergesidir” dedi. “Öte yandan Viyana'da ayrı bir anlamı var çünkü bu binada uluslararası toplum dünyayı nükleer silahların tehdidinden kurtarmak için çalışıyor.”

 

SGI başkan yardımcısı ve barış ilişkileri yöneticisi Hirotsugu Terasaki de IDN'ye “Bu sergiyi CTBTO Hazırlık Komisyonu'na ve IAEA'ya, silahsızlanma ve yayılmayı öneleme konusunda çalışan ana örgütlere ev sahipliği yapan Viyana'da, önemli sivil toplum örgütleriyle işbirliği halinde açmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

 

Bu son sergi New York'taki Nükleer Silahsızlanma Anlaşması (NPT) Değerlendirme Konferansı'nın Mayıs 2010 toplantısından dört ay sonraya denk geldi. Konferans “nükleer silahların ne sebeple olursa olsun kullanılmasının yaratacağı yıkıcı insani sonuçlardan duyduğu derin endişeyi” vurguladı ve tüm devletlerin her zaman “varolan uluslararası hukuka ve insani hukuka uygun davranmasının gerekliliğini” tekrarladı.

 

SGI başkan yardımcısı Hiromasa Ikeda açış konuşmasında “Çoğu zaman askeri veya siyasi mantıkla çerçevelenen nükleer konusundaki hükümetlerarası tartışmaların aksine, konferansın sonuç bildirisinde insani değerlere ve insanlık onuruna açıkça öncelik verildi” dedi.

 

Tarihte ilk defa konferansın sonuç bildirgesinde nükleer silahları bir Nükleer Silah Anlaşması vasıtasıyla yasaklamak konusundaki önerilere atıfta bulunuldu. Bu sonuç STK'ler ve hükümetlerin ısrarlı ortak çalışması sonucunda alındı.

 

SGI başkan yardımcısı, babası Daisaku Ikeda'nın mesajını aktarırken “Bu deneyimi, NWC'nin oluşturulması yolunda adım adım ilerlerken oluşturulacak işbirliği için de temel yapmalıyız” dedi.

 

Serginin tam metinleri İngilizce, İspanyolca, Çince, Japonda, Tay ve Nepal dillerine çevrildi; Sıprça'da da kısmi olarak yer alıyor. Bir Almanca versiyon yakında tamamlanacak ve sergi Avusturya'daki okullar ve diğer eğitim kurumlarında gösterilecek.

 

Terasaki “Gençleri nükleer silahların olmadığı bir dünya yaratabilecekleri konusunda cesaretlendirmekten daha önemli bir şey yok” dedi. (IDN-InDepthNews/05.10.2010)

 

Copyright © IDN-InDepthNews | Analysis That Matters

-----

İlgili IDN makaleleri:
http://www.indepthnews.net/area2.php?key=ARMS

Dış bağlantılar:
http://www.sgi.org
http://www.iaea.org/
http://www.ctbto.org/
http://www.peoplesdecade.org/

 

Search